INFORTECA- manewry forteczne w Duńkowiczkach

To już druga edycja imprezy plenerowej organizowanej przez Starostwo Przemyskie i Gminę Orły na forcie w Duńkowiczkach. INFORTECA podobnie jak w roku ubiegłym, ściągnęła mieszkańców okolicznych miejscowości, a uczestnicy wielogodzinnych manewrów wyszli z tej imprezy usatysfakcjonowani.

Powoli staje się tradycją, że Starosta Przemyski Jan Pączek i Wójt Gminy Orły Bogusław Słabicki dokonują oficjalnego otwarcia „manewrów” poprzez odpalenie armaty fortecznej przy asyście przemyskich rekonstruktorów.

Sceną tego dnia zawładnęli lokali wykonawcy, a miłośnicy dobrego starego bluesa usłyszeli wiele znanych „kawałków” w wykonaniu muzyków SIMPLE MUSIC TEAM.

Nie zabrakło również stałego punktu programu czyli znanego kabaretu. Tym razem do fortu w Duńkowiczkach przygalopował kabaret Koń Polski. Teren wokół forteczny tętnił życiem do późnych godzin nocnych. Wiele atrakcji dla dzieci, malowanie buziek czy dmuchane zjeżdżalnie były okupowane przez najmłodszych prawie tak samo jak fortyfikacje przed stu laty. Wieczorne atrakcje to koncert zespołu „MUS!” oraz widowisko historyczno – teatralne „Ku Niepodległości” obrazujące stulecie odzyskania Polskiej Państwowości w wykonaniu Teatru SAN i członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”.

Inforteca to nie tylko zabawa i atrakcje ale również pobudzenie do działania przedsiębiorców, którym lokalne władze oddają w tym dniu teren fortu z zamiarem ożywienia takich miejsc na terenie Twierdzy Przemyśl nie tylko w ten jeden dzień w roku.

Podczas manewrów można było zwiedzić fort wraz z przewodnikiem. Druga edycja „manewrów” dowiodła, że taka forma promocji naszego dziedzictwa historycznego może liczyć na szeroką publiczność. Była to kolejna udana inicjatywa zorganizowana wspólnie przez Starostwo Przemyskie z lokalnymi władzami gminy.

Zdjęcia : Powiat Przemyski