VIII Przemyski Marsz dla Życia i Rodziny – konferencja prasowa

3 czerwca w Przemyślu odbędzie kolejny, tym razem 8. Przemyski Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się on o godzinie 11.30 w przemyskiej Archikatedrze. Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło: „Polska rodziną silna!”. Plakat_marsz dla życia 2018 z.jpeg

W poniedziałek, 21 maja w przemyskim magistracie odbyła się konferencja prasowa, w której obok Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy udział wzięli: dyrektor Radia Fara – ks. Andrzej Bienia, ks. Marek Machała – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, Robert Bal – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Miasta Przemyśla, członek Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Janina Kościelny – Prezes Stowarzyszenia „Miłość i Odpowiedzialność oraz Marek i Anna Sosnowscy – przedstawiciele przemyskich rodzin zastępczych.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

Robert Bal o idei wydarzenia:

Główną ideą Marszu jest demonstracja w obronie prawa do życia każdego człowieka – niezależnie od tego, czy jest narodzony, czy jeszcze nie. To także publiczna manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego , na każdym etapie jego rozwoju.(…)

Marsze Życia są przede wszystkim świętem rodzin. Ludzi, dla których wartością nadrzędną jest przekonanie, że rodzina jest głównym filarem, kręgosłupem moralnym oraz fundamentem kształtowania się wartości, jakimi człowiek kieruje się w swoim dorosłym życiu. Marsz ów jest także znakomitą okazją do publicznego zamanifestowania radości z daru życia i rodziny. Dlatego w Marszach uczestniczą nie tylko całe rodziny, członkowie ruchów i stowarzyszeń, osoby publiczne i duchowni, ale także osoby starsze i samotne.” – powiedział członek Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu – Robert Bal.

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

„Marsze dla Życia i Rodziny dają możliwość wyrażenia swoich poglądów i oczekiwań związanych z przyszłością Polski jako kraju, który powinien nieść w przyszłość chrześcijańskie dziedzictwo, przekazywane nam przez pokolenia.(…)” – dodał R. Bal.

 

 

Ksiądz Marek Machała podkreślił, iż tego typu wydarzenie ma o wiele dłuższą niż ośmioletnią tradycję.

Podobne marsze odbywały się u nas już w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy, gdy toczyła się pierwsza batalia o to, aby zablokować stalinowską ustawę o dopuszczalności przerywania ciąży, która kosztowała nasz naród życie milionów dzieci, którym nie pozwolono się urodzić… W latach 90-tych udało się tę falę ograniczyć w taki sposób, w jaki to było w tamtym czasie możliwe. Później temat ten ustąpił miejsca innym tematom społecznym, aby powrócić w momencie, gdy te trzy tzw. wyjątki aborcyjne, czyli sytuacje, w których prawo pozwala na dokonanie aborcji, zaczęły być wykorzystywane coraz częściej.(…) – powiedział podczas spotkania ks. M. Machała.

Program 8. Przemyskiego Marszu dla Życia i Rodziny:

  • 11.30 – Msza Święta w Archikatedrze Przemyskiej pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego, abpa Adama Szala
  • 13.00 – Przemarsz do Rynku ul. Katedralną, Fredry, Franciszkańską i Kazimierzowską
  • 13.30 – Przemówienia okolicznościowe
  • 14.00 – Koncert zespołu „Arka Noego” połączony z piknikiem rodzinnym.

fot. Arka Noego Official.jpeg

 

Zapraszamy!

Organizatorzy: Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej, Stowarzyszenie „Miłość i Odpowiedzialność” Oddział Przemyski, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.