Międzynarodowy Dzień Tańca i Jubileusz X-lecia Przemyskiej Fundacji Rozwoju Tańca

Taniec jest jedną z najstarszych sztuk nierozerwalnie związanych z życiem ludzkim. To dziedzina, w której jest się zarówno artystą, jak i tworzywem.

Przypadający na 29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Z okazji tego święta Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK przygotowało dwa spektakle, które odbyły się na scenie Zamku Kazimierzowskiego: 27 kwietnia „Latino i Caribbean Dance” oraz 28 kwietnia „Usłyszeć Taniec” – pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie projekt łączący flamenco, muzykę irlandzką i jazz.

W koncercie „Latino i Caribbean Dance” w wykonaniu tancerzy ze Szkoły Tańca „A-Z” uświetniającym Jubileusz X-lecia Przemyskiej Fundacji Rozwoju Tańca wystąpili prawie wszyscy adepci sztuki tanecznej ze Szkoły Tańca „A-Z”: najmłodsi ( 4-latki), starsi, a także dorośli. Ci, którzy niedawno rozpoczęli przygodę z tańcem oraz ci, którzy są już zaawansowani i posiadają mistrzowskie tytuły. Wszyscy tańczą z ogromnym zaangażowaniem, ponieważ taniec jest ich pasją. W czwartkowy wieczór w zabytkowych murach zagościły karaibskie i latynoskie rytmy oraz rytmy tańców towarzyskich i hip hopu. Ogromna liczba zgromadzonych widzów obejrzała solistów, duety, zespoły, pojedyncze tańce, a także całe scenki taneczne – latin i caribean show.

Taneczny wieczór wzbogacił występ – objętego patronatem PCKiN ZAMEK – Przemyskiego Młodzieżowego Chóru Kameralnego „VOX IUVENTUM”. Założycielem i dyrygentem chóru jest Piotr Szelążek – chórmistrz i nauczyciel muzyki w przemyskich szkołach.

Jubileusz X-lecia Przemyskiej Fundacji  Rozwoju Tańca był okazją do składania gratulacji, podziękować oraz wielu życzeń. Na te uroczystość przybyło wiele osób związanych najogólniej mówiąc z „przemyskim tańcem”. Władze miejskie reprezentował Janusz Hamryszczak Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

fot. Tomasz Beliński