Minęło 75 lat od Krwawej Niedzieli. Przemyśl uczcił ofiary Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca, 75 lat temu wydarzyło się coś, co zapisało ten dzień w kartach niełatwej, często tragicznej historii naszego narodu jako Krwawą Niedzielę. To właśnie tego dnia na Wołyniu, Ukraińska Armia Powstańcza przeprowadziła masową akcję przeciw polskiej ludności. Tej niedzieli, w ponad stu miejscowościach zaatakowani zostali Polacy, ale też Żydzi, Czesi czy Ormianie. Nie oszczędzono też Ukraińców, którzy odważyli się stanąć po stronie mordowanych… 75 lat później – 11 lipca 2018 roku w Przemyślu, w samo południe zawyły syreny alarmowe. W tym samym czasie przy rondzie Ofiar Wołynia, przemyślanie wśród których znaleźli się członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, jego Zastępcy – Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder oraz Janusz Łukasiewicz – Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM w Przemyślu zapalili znicze pamięci i oddali hołd ofiarom wołyńskiej rzezi. Zaraz potem, zgodnie z przyjętą tradycją członkowie grupy rowerowej działającej przy stowarzyszeniu PPTiK wyruszyli w Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Dalsze uroczystości związane z obchodzonym w tym czasie Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej odbywały się już w kościele oo. Karmelitów Bosych, w którym odprawiono mszę świętą w intencji ofiar oraz ich oprawców. Następnie uczestnicy wydarzenia skupili się przy mieszczącym się na przemyskim Cmentarzu Wojskowym Pomniku Pamięci Pomordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

fot. Agata Czereba (36).jpeg

 

W tym miejscu spotykamy się już nie pierwszy raz. W miejscu, w którym niejednokrotnie nazywaliśmy ludobójstwo ludobójstwem, a zbrodnię zbrodnią, domagając się takiego też uznania w stosownych przepisach i ustawach. Nie zawsze było to mile widziane, a wręcz przeciwnie – nieraz byliśmy dotknięci ostracyzmem, tudzież krytyką za niepoprawność polityczną. Bo w mieście takim jak Przemyśl żyjemy na styku kultur, w sąsiedztwie Ukraińców – braci Ukraińców, którzy byli naszymi braćmi także przed wojną. To braterstwo jednak przestało być braterstwem. Jesteśmy sąsiadami. (…) Teraz na nas wszystkich ciąży taka odpowiedzialność, by broniąc się przed nienawiścią i pogardą, budować dla nas, ale i dla naszych dzieci porządek i przyszłość, która pozwoli na to, by uniknąć powtórki z historii.” – powiedział do zebranych Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla.

 

fot. Agata Czereba (61).jpeg

 

W swoim przemówieniu Prezydent Miasta Przemyśla zaakcentował, iż bardzo ważne dla nas wszystkich jest to, by mówić o prawdzie:

„(..) Nie można równać akcji odwetowych z zaplanowaną, systematyczną zbrodnią ludobójstwa. Nie można przystać na wstrzymywanie ekshumacji tylko dlatego, że oczekuje się czegoś w zamian od polskiego rządu. Na to nigdy nie będzie naszej zgody – bez względu na to, jak będziemy oceniani. Ale dzisiaj, to właśnie my – na polskich Kresach dzisiejszej Rzeczypospolitej mamy szczególne prawo i moralny obowiązek, aby o tym mówić, gdyż wielu spośród nas – naszych rodziców, dziadków czy sąsiadów przeżywało dramat tamtych lat. To przede wszystkim oni mają to głęboko w sercu, ale modlą się i… wybaczają. I dlatego mamy moralne prawo oczekiwać tego samego od drugiej strony. Mamy prawo do życia w prawdzie ze sobą – tak, jak to drzewiej bywało – by zasłużyć znów na miano wzajemnego braterstwa. (…)” – dodał.

 

fot. Agata Czereba (58).jpeg

 

Uczestnikami tegorocznych obchodów byli ludzie niemal w każdym wieku. Obok sędziwych weteranów, za ofiary rzezi na Wołyniu modliły się nasze najmłodsze pokolenia. Wśród licznie zebranych na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Wicewojewoda Podkarpacki – Lucyna Podhalicz, Prezydent Miasta Przemyśla – Robert Choma, Zastępcy Prezydenta Miasta – Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder, Radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Bogusławem Zaleszczykiem oraz wiceprzewodniczącymi Robertem Balem i Adamem Łozińskim na czele. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych oraz rozmaitych organizacji pozarządowych.

 

 

 

 

 

wiadomość własna – UM Przemyśl

za zgodą administratora strony na podstawie podpisanej umowy o współpracy i promocji pomiędzy portalami – z dnia 25.06.2018