Spieszymy z pomocą dla partnerskiego Chivasso we Włoszech. W pomoc włączyły się przemyskie firmy

Zdaje się, że katastrofalna w skutkach sytuacja epidemiologiczna spowodowana koronawirusem SARS CoV-2 we Włoszech, a zwłaszcza w północnej części Półwyspu Apenińskiego, jeszcze przez bardzo długi czas będzie zbierać swoje pokłosie…

Na północy Italii, w Prowincji Turyn leży szczególnie bliskie nam miasto o nazwie Chivasso. To najmłodsze miasto partnerskie nadsańskiego grodu. Chivasso w marcu tego roku znajdowało się w samym epicentrum koronawirusowego pogromu.

19 marca br. zaniepokojony medialnymi doniesieniami z Włoch, Prezydent Miasta Przemyśla odbył wideokonferencję z Burmistrzem Chivasso Claudio Castello. Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa włodarzy obu partnerskich miast. Ze względu na okoliczności – ważna i – jak się okazało – bardzo potrzebna. Podczas spotkania bowiem, Burmistrz C. Castello przyznał, iż Przemyśl był pierwszym partnerskim miastem, które zainteresowało się sytuacją w Chivasso.

To jednak nie wszystko…

Wiemy, że poprawia się sytuacja we Włoszech jeśli chodzi o zachorowania na na Covid 19 i coraz więcej ludzi zdrowieje. Sytuacja w regonie Piemontu i Lombardii jest jednak ciągle trudna i odnotowuje się wiele zakażeń wśród personelu medycznego – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla.

fot_A_Czereba (4).jpeg

Nawiązując do ostatniej rozmowy telefonicznej z Burmistrzem Castello i mojej obietnicy pomocy miastu partnerskiemu Chivasso, postanowiliśmy, iż ze środków Urzędu Miejskiego w Przemyślu zakupimy 3 tysiące maseczek jednorazowych, które wyślemy do naszych włoskich przyjaciół. Udało mi się również pozyskać kilka firm z terenu miasta Przemyśla, które w odpowiedzi na mój apel i prośbę podarowały dla mieszkańców Chivasso środki ochrony osobistej lub przekazały pieniądze na ich zakup. Dodatkowo udało nam się zebrać kilka tysięcy ochronnych maseczek jednorazowych, kilkaset sztuk antybakteryjnego żelu do rąk oraz przyłbice i kilkadziesiąt litrowych opakowań antybakteryjnego żelu Septicol – dodał Wojciech Bakun.

Wymienione przez Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna firmy to: znana niemal na całym świecie przemyska marka Kazar Group  – od 1996 roku kojarzona głównie z najwyższej jakości obuwiem skórzanym i galanterią, równie popularna Firma Inglot Sp. z o.o., której kosmetyki znają i kochają kobiety na niemal wszystkich kontynentach, a także Firma Hensfort  Sp. z o.o.  – producent energooszczędnych okien i drzwi z Przemyśla, a obecnie także niekwestionowany lider eksportu w Europie. Każda z wymienionych firm od lat chętnie wspiera lokalną społeczność i jej mieszkańców. Teraz – pomaga również naszym włoskim partnerom, za co w imieniu mieszkańców Chivasso oraz swoim własnym serdecznie dziękujemy!

Naszym przyjaciołom z dalekiej Italii życzymy zaś, aby piętno, jakie odcisnął na ich codziennym życiu COVID-19 stało się niebawem tylko wspomnieniem. Aby wszyscy, którzy nadal zmagają się z chorobą, szybko wrócili do zdrowia, a nasze kraje mogły znów zacząć funkcjonować w normalnych warunkach.

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba UM w Przemyślu