Trzy wyjątkowe wystawy na 100-lecie Niepodległości Polski

Przemyski  Rynek Starego Miasta od pewnego czasu stał się galerią wystawienniczą pod chmurką.  Tu właśnie uroczyście otwarto ogólnopolską wystawę pt. Ojcowie Niepodległości. W tej niezwykłej ekspozycji zaprezentowane zostały sylwetki Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Daszyńskiego, Korfantego i Witosa, czyli osób, które powszechnie uznawane są za ojców niepodległej Polski. Inicjatorem i autorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej, który uruchomił ów projekt, aby w ten sposób upamiętnić jedną z najważniejszych dla wszystkich Polaków rocznic – rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa prezentowana jest w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa. 

Wraz z ekspozycją pn. „Ojcowie Niepodległości” w sercu starego nadsańskiego grodu zaprezentowane zostały dwie dodatkowe, równie interesujące wystawy: „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” – przygotowaną przez Urząd Miejski w Przemyślu oraz „100-lecie Garnizonu Przemyśl” –  Batalionu Strzelców Podhalańskich.

 Trzy niezwykłe, rocznicowe wystawy będzie prezentowane w naszym mieście przez kolejnych kilka tygodni. Prezydent miasta Robert Choma podziękował wszystkim, którzy przybyli na przemyski Rynek, by zapoznać się z tymi niezwykłymi ekspozycjami. Swoją wdzięczność wyraził także tym, którzy przyczynili się do tego, że owe wystawy mogły zagościć w Przemyślu.

W otwarciu wystaw obok Prezydenta Miasta Przemyśla – Roberta Chomy udział wzięli między innymi jego zastępcy, samorządowcy, naczelnicy niektórych wydziałów, dyrektor rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Dariusz Iwaneczko, dowódcy służb mundurowych, młodzież z przemyskich szkół, mieszkańcy miasta oraz wielu innych zaproszonych gości.