TU NA RAZIE JEST ŚCIERNISKO ALE BĘDZIE KĄPIELISKO

Prawie dokładnie za dwa lata, w marcu 2026 roku, powinniśmy się cieszyć nowoczesnym kompleksem basenów przy ulicy Sanockiej. Symbolicznie budowę wartego blisko 74 mln zł obiektu rozpoczęła 26 marca br. uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, na którą przybyło wiele osób zaangażowanych w realizację projektu, a także uzdolniona sportowo młodzież szkolna. 

/ INFORMACJA WŁASNA URZĄD MIEJSKI W PRZEMYŚLU /

/ MATERIAŁ FILMOWY TVPODKARPACKA.PL /

Spotkanie odbyło się na przyszłym placu budowy, z którego zniknęło już dobrze wspominane przez pokolenia przemyślan sztuczne lodowisko. Do specjalnej tuby, a przygotowanej przez głównego wykonawcę firmę TEXOM, trafiły pamiątki w postaci banknotów, monet, wizytówek uczestników uroczystości, egzemplarz wydanego niedawno przez Urząd Miejski w Przemyślu „Łącznika Przemyskiego”, a także aktualne wydanie Gazety Codziennej „Nowiny”.

Najważniejszą jednak pamiątką, która znalazła się w tej swoistej kapsule czasu, był akt erekcyjny, podpisany przez najważniejszych uczestników uroczystości: Posła Na Sejm RP Marka Kuchcińskiego, Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha, Prezesa Zarządu TEXOM Sp. z o.o. Krystiana Wosia, Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Roberta Bala.

 

skan podpisanego aktu erekcyjnego, z herbem miasta Treść: Akt erekcyjny Wszem i wobec, i każdemu z osobna czyni się wiadomym, że dnia 26 marca 2024 roku gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Andrzej Duda Prezesem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej był Donald Tusk Marszałkiem Województwa Podkarpackiego był Władysław Ortyl w obecności Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Roberta Bala i Radnych Rady Miejskiej w Przemyślu Prezesa Zarządu TEXOM Sp. z o.o. - głównego wykonawcy inwestycji - Krystiana Wosia dokonano symbolicznego rozpoczęcia budowy Kompleksu Basenów w Przemyślu poprzez wmurowanie tego aktu erekcyjnego Zawarta z firmą umowa opiewała na kwotę 73 970 192,64 złotych, a dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wyniosło 30 000 000 zł. Budowa Kompleksu Basenów jest realizacją oczekiwań mieszkańców Miasta Przemyśla, a także całej Ziemi Przemyskiej i w zamierzeniu inicjatorów – Prezydenta Miasta oraz Radnych – ma się przyczynić do poprawy kondycji zdrowotnej przemyślan, stymulowania osiągnięć sportowych oraz zapewnić ofertę aktywnego spędzania wolnego czasu z rodziną. Dla udokumentowania tego wydarzenia oraz pozostawienia świadectwa dla przyszłych pokoleń żyjących w Wolnym Mieście Królewskim Przemyślu, akt ten został własnoręcznie podpisany przez świadków uroczystego spotkania i wmurowany Poseł na Sejm RP Marek Kuchciński Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch Prezes TEXOM Sp. z o.o. Krystian Woś Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun Przewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal

Zanim jednak doszło do samego aktu wmurowania w specjalnie przygotowany postument, goście zabrali głos, przypominając o znaczeniu inwestycji dla mieszkańców miasta i gratulując inicjatorom oraz osobom wspierającym pomysł.

– Pomysły, marzenia, jeśli tylko skutecznie się działa, mogą być zrealizowane. Tak, jak w przypadku tej inwestycji. Gratuluję władzom miasta determinacji. (…) Należy wspierać takie inicjatywy, mam nadzieję, że będą one służyć wszystkim mieszkańcom Przemyśla i przyjezdnym, a dzięki temu miasto zyska kolejne atuty i kolejne atuty do promocji – powiedział Poseł na Sejm RP Marek Kuchciński.

Głos w trakcie uroczystości zabrali również Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal.

akt_8.jpeg

Swoje podziękowania pod adresem Posła na Sejm Marka Kuchcińskiego i Wicemarszałka Województwa skierował Prezydent Wojciech Bakun, przypominając, że budowa kompleksu basenów została dofinansowana w kwocie 30 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zwrócił się także do młodzieży z przemyskich szkół podstawowych Nr 1, 4 i 15, z klas sportowych:

– Nie bez powodu Was dzisiaj zaprosiliśmy, bo być może w Waszym wieku jeszcze nie nie do końca zdajecie sobie sprawę, że rodzi się właśnie mała historia naszego miasta, ale za 20-30 lat kiedy będziecie przychodzili ze swoimi dziećmi na ten basen, będziecie mogli powiedzieć, że pamiętam ten dzień kiedy budowa się zaczęła, byłem świadkiem tego! (…) W tym roku zobaczycie już pnące się do góry mury basenu i to nie jest zapowiedź, bo na inwestycję mamy zabezpieczone pieniądze i jest wykonawca. Teraz czas na inne marzenia, o których realizację będziemy zabiegać, a jest nim na przykład budowa hali widowiskowo-sportowej, projekt który chcielibyśmy zrealizować w kolejnych 5-6 latach. Robimy to, aby Przemyśl stał się miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym do życia. Z tego miejsca chciałbym także ogromnie podziękować za wsparcie, które otrzymaliśmy, cieszę się, że dzięki dużej kwocie 30 mln złotych udało nam się finansowo poskładać projekt. Panie Marszałku i Panie Wicemarszałku ogromne podziękowania!”.

akt_10.jpeg

Prezes Zarządu TEXOM Sp. z o.o. Krystian Woś podkreślił, że przemyska inwestycja realizowana przez jego zespół jest w tym momencie najpiękniejszym, największym o najnowocześniejszym kompleksem w południowo-wschodniej Polsce:

– Jako Prezes firmy TEXOM mogę powiedzieć, że inwestycje, które realizowane są ostatnio w Przemyślu, jak ta i Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl, to inwestycje na miarę miasta wojewódzkiego. Gratuluję Panie Prezydencie, gratuluję całej Radzie i Pani Naczelni Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych. Powstaje obiekt, którym całe województwo podkarpackie będzie mogło się szczycić.

akt_13.jpeg

Po uroczystości nie zabrakło oczywiście pamiątkowych zdjęć przy postumencie z wmurowanym aktem erekcyjnym. Zgodnie z zapowiedziami, wkrótce po świętach ruszą tutaj intensywne prace budowlane.

Przypomnijmy czego będą mogli się spodziewać w nowym kompleksie basenów, jego użytkownicy już za 2 lata.

 

Centralnym punktem kompleksu basenów są  hale basenowe – sportowa i rekreacyjna, wokół, których będą  rozmieszczone pozostałe funkcje (zaplecze szatniowo-sanitarne, pomieszczenia obsługi ratowników/trenerów, saunarium, sklep sportowy, mała gastronomia).

przemysl_z5.jpeg

Obiekt basenowy zgodnie z koncepcją został podzielony na poziomie parteru na cztery strefy  funkcjonalne, które swoje odzwierciedlenie znajdują również w formie nie jednolitych brył:

  • STREFA A – strefa wejściowa z zapleczem szatniowymi, kasami, sklepem sportowym.
  • STREFA B – strefa szatniowo-sanitarna ze strefą saunarium.
  • STREFA C – strefa z nieckami basenowymi rekreacyjnymi.
  • STREFA D – strefa z niecką basenową sportową z trybunami, małą gastronomią, pomieszczeniami trenerów i ratowników oraz komunikacją.

przemysl_z2.jpeg

Ponadto na I piętrze strefy D przewidziano pomieszczenie dla półkolonii, pomieszczenia dla administracji oraz zaplecze sanitarno-szatniowe dla obsługi basenów.

Kompleks basenów  będzie obejmował baseny wewnętrzne i baseny zewnętrzne.

przemysl_z1.jpeg

Baseny wewnętrzne:

  • pełnowymiarowa niecka basenu pływackiego o wymiarach 25 x 25 m – 10 torów, o głębokości 1,6 m z regulacją głębokości na szerokości pięciu torów pływackich z trybuną na 80 miejsc dla publiczności i 40 miejsc dla zawodników,
  • basen do nauki pływania i aqua aerobiku: o wym. 12,5 x 10,0 , z regulacją głębokości od 0,9 m do 1,6 m na całej powierzchni niecki basenu,
  • basen rekreacyjny: o głębokości 1,05 m z atrakcjami basenowymi typu: masaże podwodne (ścienne i podłogowe), kaskady wodne szerokie i wąskie, ślizgawki prostokątne krótkie, „rwącą rzekę”, leżanki, grzybek – kurtyna wodna,
  • brodzik dla dzieci, z atrakcjami – jeż wodny, gejzer wodno-powietrzny, ścianka wspinaczkowa oraz zjeżdżalnie dla dzieci najmłodszych,
  • dwie zjeżdżalnie – rurowa i rodzinna z hamowniami,
  • jacuzzi – 3 sztuki.

przemysl_u1.jpeg

Baseny zewnętrzne:

  • brodzik dla dzieci o głębokości 30-40 cm, zjeżdżalnie, atrakcje dla dzieci,
  • dwa baseny rekreacyjne o głębokości 60 – 140 cm, wyposażone w atrakcje wodne typu: masaże podwodne (ścienne i podłogowe), masaż karku szeroki (kaskada), gejzery, dwie zjeżdżalnie o zróżnicowanej wysokości i długości.
  • teren do leżakowania – bezpośrednio przy basenach, plaża utwardzona i trawiasta z miejscami na leżaki.

Strefa saun zajmuje bardzo ważne miejsce w założeniach funkcjonalnych całego obiektu. Jest ona obszerna na tyle, aby pomieścić  te tradycyjne oraz najbardziej nowoczesne rozwiązania saun. Zaprojektowano w niej następujące elementy:

  • pokój relaksu,
  • sauna sucha,
  • sauna mokra,
  • sauna solna,
  • sauna typu infrared,
  • sauna aroma,
  • basen schładzający,
  • natryski wrażeń,
  • ścieżkę Kneippa,
  • wytwornice lodu

przemysl_u2.jpeg

Obiekt przystosowany będzie dla grupy odbiorców o wielorakich potrzebach i w każdym wieku, zarówno do celów doskonalenia techniki w zakresie pływania jak i do celów rekreacyjnych i aktywnego wypoczynku.

Przewiduje się zagospodarowanie terenu wokół obiektów basenowych z montażem elementów małej architektury oraz zapewnieniem niezbędnych miejsc postojowych poprzez wykorzystanie istniejącego parkingu przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego przy ulicy Sanockiej a także zaprojektowanie dodatkowych miejsc postojowych dla samochodów osobowych w ilości 75 miejsc.

Architektura budynku basenu i obiektów towarzyszących dostosowana będzie do istniejącego ładu architektonicznego i krajobrazowego oraz ma na celu wzmocnienie atrakcyjności tego obszaru miejskiego.

Obiekt będzie przystosowany do użytkowania przez osoby o specjalnych potrzebach i z różnymi  niepełnosprawnościami.

Planowany kompleks basenów będzie spełniać najwyższe wymagania w kontekście energooszczędności uwzględniający odnawialne źródła energii w rozwiązaniach instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji  oraz oświetlenia.