VIII ŚWIĘTO FAJKI W PRZEMYŚLU – HUCULSKA LULKO

    Święto Fajki wpisało się na stałe w klimat miasta i weszło do kalendarza imprez w  Przemyślu. Po raz kolejny  przyjechali do nas miłośnicy fajek by wziąć udział w świętowaniu, turnieju wolnego palenia fajki oraz imprezach towarzyszących.Przemyśl jest Stolicą Polskiej Fajki, a przemyska fajka stała się naszym regionalnym produktem. Wielogodzinna impreza była okazją dla  rzemieślnikówktórzy mieli możliwość zaprezentowania  swoich wyrobów, a tym samym upowszechniania przemyskiego rękodzieła artystycznego, które ma ponad 100 letnią tradycję.

Tegoroczna 8 edycja Święta Fajki przebiegała pod hasłem ,,Huculska lulko’’ rozpoczęła się paradą fajkarzy z całej Polski. {youtube}PhkhrOqz6cw{/youtube}  

 Barwny korowód w rytmie szkockiej muzyki w wykonaniu Częstochowa Pipes&Drums  przemaszerował ulicami miasta pod Muzeum Fajki. W pochodzie udział wzięli członkowie  z Klubów Fajki z różnych zakątków Polski, Włodarze i Radni miasta jak również goście z zagranicy. Przy fajce ławeczce wszyscy zebrani rozpalając największą faję pomnik w Polsce zainaugurowali kolejny rok Fajczarski. Tego dnia Klub Niedźwiadek zamienił się w swoistą mekkę palenia fajki za sprawą kolejnej edycji Turnieju w wolnym paleniu fajki. Czas 1godzina 3min i 23sek towynik tegorocznego zwycięscy Bogdana Adamowicza z Wrocławia, który właśnie w takim czasie wypalił 2gr tytoniu najwyżej z przemyślan uplasował  się Zbigniew Wierzbicki ,który wypalił swój tytoń w czasie 58min 48sek co dało mu tak nie lubiane w świecie sportowców czwarte miejsce.

Kiedy fajczarze walczyli o laur  najwolniej palącego scena Rynku przemyskiego rozbrzmiewała huculską muzyką kapeli Mikołaja Iliuki z Werchowyny, a przyjaciele z Częstochowy ,którzy nie opuścili jeszcze żadnego Święta fajki kolejny raz zademonstrowali swój kunszt w grze na tradycyjnych instrumentach szkockich , pokazując  również  taniec szkocki ku uciesze zebranych tłumów. Święto Fajki to również czas na uhonorowanie „Fajką Zaufania” osoby wybranej przez kapitułę , w tym roku tego zaszczytu dostąpił Jarosław Drozd Konsul RP we Lwowie.W godzinach wieczornych deski sceny zawładnęła muzyka rockowa grana przez gości z Węgier i Ukrainy. Gwiazdą wieczoru był zespół folkowo-rockowy Perkalaba z Ukrainy.