WINCENTIADA – Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego

Obchody Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego, które wyryte są wielkimi literami w kalendarzu imprez naszego miasta odbyły się już po raz 20. Po tylu latach wystarczy – i to jedynie dla formalności – wspomnieć, że jest to święto każdego przemyślanina, a czczony jest Święty Wincentego, który żył w II wieku w Rzymie. Torturowany zginął za wiarę, a Kościół uznał go za świętego męczennika. Jego relikwie złożone są w Kościele OO. Franciszkanów w Przemyślu na ołtarzu tego świętego koło ambony.

DSCF2760_(1600_x_1200)Uroczystości odbywają się zawsze w ostatni weekend (wcześniej tylko w ostatnią niedzielę) sierpnia, a ich niezmiennym elementem jest Msza Święta w Kościele o.o. Franciszkanów oraz procesja ulicami miasta z relikwiami Świętego Wincentego. Pozostałe składowe ewoluowały w kierunku tradycyjnego jarmarku urządzanego według najlepszych tradycji, a blok imprez każdego dnia kończy się muzycznym koncertem w najlepszym wykonaniu.

Pierwszy dzień Dni Patrona odbył się na Zamku Kazimierzowskim. Na sali widowiskowej zaprezentowana została „Opera na wynos” czyli koncert muzyki klasycznej z przymrużeniem oka w wykonaniu Leszka Solarskiego i przemyślanina Przemysława Winnickiego. Po koncercie odbył się wieczór poetycko-muzyczny zatytułowany „Nadsańskie spotkanie z poezją” – swoje utwory prezentowali członkowie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Przemyślu.

DSCF2750_(1600_x_1200)Dzień drugi uroczystości rozpoczął się w cukierni „Fiore”. Na tarasie tego „słodkiego” miejsca muzyczne umiejętności zaprezentował zespół „Cimbasso”, który przyjechał z niemieckiego partnerskiego miasta Paderborn. Pozostałe „składniki” kulturalnej uczty odbywały się na Rynku Starego Miasta. Przed Urzędem Miasta otwarta została wystawa fotografii Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i regionu zatytułowana „Zabytki przemyskiej nekropolii w obiektywie wolontariuszy”. Ostatnim, zwieńczającym ten dzień wydarzeniem był koncert Anny Wyszkoni. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, właścicielka czterech Platynowych i trzech Złotych Płyt swoim występem prawdziwie oczarowała publiczność. Tłum fanów wypełnił – dosłownie – przemyski Rynek w całości. Artystka w tym wyjątkowym występie, wieńczącym 20-lecie „na scenie” oprócz swoich najnowszych kompozycji, zaprezentowała również starsze, doskonale wszystkim  znane utwory. Płynąca ze sceny szczerość i umiejętność zjednywania ludzkich serc, połączona z doskonałym warsztatem muzycznym sprawiła, że jeśli ktoś jeszcze nie był fanem tej artystki to po tym koncercie z pewnością nim się stał. DSCF2995_(1600_x_1200)

Trzeci – główny – dzień Wincentiady rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele o.o. Franciszkanów i procesji ulicami miasta z relikwiami Świętego Wincentego – najistotniejszych segmentów, z których zbudowane jest przemyskie święto. Następna, ludyczna część tego dnia zapoczątkowana została przez Prezydenta Miasta Roberta Chomę, który w asyście najważniejszych osób w naszym mieście oraz zaproszonych gości dokonał uroczystego otwarcia Jarmarku Świętego Wincentego. Rozrywkowy blok imprez na scenę plenerową w Rynku Starego Miasta tanecznym krokiem wprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”. W polonezie, reprezentacyjnym polskim tańcu narodowym udział wzięli: Przewodnicząca Rady Miejskiej Lucyna Podhalicz i Prezydent Robert Choma. ZPiT „Przemyśl” tego dnia występował jeszcze kilka razy. Kilka „wejść” na scenę miał również zespół „Szarotki” z 5 bsp w Przemyślu. Młodzi wokaliści zaprezentowali znane i lubiane przeboje muzyki rozrywkowej. Znane i lubiane tańce zaprezentowali tancerze ze Szkoły Tańca „A-Z”. Jak zwykle zgromadzili przed sceną wielu miłośników tej dziedziny sztuki. Muzykę instrumentalną, wykonywaną na instrumentach dętych zaprezentowali członkowie zespołu „Cimbasso” z partnerskiego, niemieckiego miasta Paderborn. To wszystko miało miejsce na scenie plenerowej. Poza nią, dla wszystkich, którzy zdecydowali się spędzić czas w Rynku przygotowano jeszcze wiele innych atrakcji. Na jednym ze skwerków odbywały się gry i zabawy dla dzieci przygotowane przez „Wioskę Fantasy”, w przemyskich podcieniach podwieczorek z teatrem „Teatr jest wszędzie” przygotowali członkowie przemyskiego Teatru S.A.N., „Diamond Club” wraz z „Junior Sport” przygotował promocję zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej dla wszystkich niezależnie od wieku, animacje plastyczne  dla najmłodszych prowadził Młodzieżowy Dom Kultury. Nie zabrakło – tradycyjnie już – punktów z jadłem i napitkiem oraz straganów, które oferowały okolicznościowy asortyment towarów. Wieczorny blok muzyczny, który jednocześnie kończył tegoroczne obchody Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego WINCENTIADA 2016 składał się z dwóch koncertów. Jako pierwszy wystąpił poruszający się w muzycznym świecie soulu, popu i funky zespół „Oversoul”. Finałowy, pożegnalny, bardzo mocny akcent Wincentiady należał do Krzysztofa Iwaneczko. Przemyślanin, dał wspaniały, plenerowy koncert w swoim rodzinnym mieście. Mimo młodego wieku i balastu jakim jest bycie gwiazdą we własnym mieście – poradził sobie znakomicie. Teraz już wszyscy mogą być pewni, że Krzysztof Iwaneczko, NASZ ARYSTA, to artysta wysokiej klasy. DSCF3303_(1600_x_1200)

Program tegorocznej WINCENTIADY  zbudowany był tak, aby zaprezentować jak największą liczbę artystów z naszego miasta, aby przemyślanie rozpoczynali i kończyli program artystyczny. Jako pierwszy wystąpił Przemysław Winnicki, Dni Patrona Miasta Przemyśla zamykał Krzysztof Iwaneczko.

ORGANIZATORZY: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK – dyrektor Renata Nowakowska, Klasztor Franciszkanów w Przemyślu – o. Paweł Solecki.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK składa serdeczne podziękowania dla Partnerów, Sponsorów i Patronów Medialnych za pomoc i okazaną życzliwość w przygotowaniach prestiżowej dla naszego miasta imprezy jaką jest WINCENTIADA.

PARTNERZY: Gmina Miejska Przemyśl, Chór Vox Iuventum, Diamond Club, JUNIOR SPORT, Szkoła Tańca „A-Z”, Wioska Fantasy, Teatr S.A.N., MDK Przemyśl, 5 BSP w Przemyślu, POSiR w Przemyślu, Narodowy Instytut Dziedzictwa, ASTRA.

SPONSORZY: PGM Przemyśl, MPEC Przemyśl, ZUK Przemyśl, PGK Przemyśl, Alior Bank, Progres Oświetlenie, Kazar, Stoart, PWiK Przemyśl, Pizzeria Margherita, VOICENET, WIKANA, Galeria SANOWA, Piwiarnia WARECKA,

PATRONAT MEDIALNY: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Nowiny, Nowiny 24, Nasz Przemyśl, Radio Fara, TV TOYA, TVPODKARPACKA, Życie Podkarpackie.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauk ZAMEK

fot. Tomasz Beliński