XIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SALEZJAŃSKIE LATO – PRZEMYŚL 2013

   Międzynarodowy Przemyski Festiwal SALEZJAŃSKIE LATO 2013 przeszedł do  historii, przez cały lipiec mieszkańcy i goście Grodu nad Sanem mieli możliwość obcować z kulturą przez wielkie ,,K’’. Tradycyjnie już przemyskie świątynie rozbrzmiewały muzyką i śpiewem. Tego roku  organizatorzy wzbogacili program o formy teatralne oraz muzykę współczesną. Można bez wątpliwości powiedzieć, że była to jedna z najlepszych edycji w historii tego Festiwalu. Wzbogacony program odzwierciedlił  oczekiwania publiczności. Zaprezentowane zostały różne gatunki muzyki od baroku po współczesność.  {youtube}9_2tFMHCLYg{/youtube}

  Widowisko „Spełniony sen” oparte na snach założyciela Zgromadzenia Księży Salezjanów św. Jana Bosko wyreżyserowane przez  ks. Mariusza Lacha, a przedstawione przez aktorów Teatru ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zainaugurowało festiwal. Spektakl zrealizowany z dużym rozmachem był pokazany na przemyskim Rynku.

Wśród wielu koncertów jakie odbyły się między innymi na scenie Zamku Kazimierzowskiego na uwagę zasługuje widowisko sceniczne „Pomiędzy Krymem a Paryżem”. Na scenie wystąpili: UrjaneKezikajewa z Krymu oraz Janusz Zbiegieł.

Festiwalowa muzyka zabrzmiała również w kościele Ojców Franciszkanów gdzie jeden z najlepszych Zespołów Muzyki Dawnej w Polsce „HortusMusicus”,laureat wielu festiwali, a pochodzący z Mielca na podkarpaciu wypełnił mury świątyni starą muzyką hiszpańską.

Staraniem organizatorów finałowy koncert w murach klasztornych Ojców Karmelitów zgromadził wielbicieli  Muzyki Cesarskiego Wiednia, brawurowo zagranej przez  Polską Orkiestrę XVIII w. pod kierownictwem artystycznym Tomasza Ślusarczyka oraz Grzegorza Lalka.

Dziesięć wydarzeń kulturalnych ponad piętnaście godzin wspaniałej muzyki to efekt tegorocznego festiwalu . Organizatorzy już planuję program kolejnej edycji, a trzeba zaznaczyć, że tegoroczna postawiła bardzo wysoko porzeczkę.