HORYZONT PODKARPACKI Nr.4

Marzec kojarzy nam się z zakończeniem zimy i rychłym nadejściem wiosny. Dzień jest dłuższy, a słońce, które coraz mocniej przyświeca, zwiastuje, że niedługo rozpoczną się wiosenne przyloty ptaków, a łąki nabiorą jasnozielonych barw… Po karnawałowych zabawach, następuje okres wielkopostny przerwany na krótko dyspensą z okazji Św. Józefa. Dla wielu czytelników marzec to również Dzień Kobiet wspominany z rozrzewnieniem i tęsknotą jako goździkowy szał epoki PRL-u. I chociaż formalnie został zniesiony jako święto państwowe, to na pewno warto w tym dniu sprawić kobietom odrobinę przyjemności, bo te niewielkie gesty życzliwości łączą ludzi i sprawiają radość również darczyńcy.

W bieżącym wydaniu „Horyzontu Podkarpackiego”, ze względu na wspomniane święto, sporo miejsca poświęciliśmy kobietom. Prezentujemy ciekawe sylwetki i inicjatywy realizowane z udziałem podkarpackich kobiet. Przede wszystkim polecamy Państwa uwadze wywiad z Anną Kowalską, Wicemarszałek Sejmiku Wojewodzkiego – cenionego samorządowca i wielką orędowniczkę turystyki na Podkarpaciu oraz artykuł o pasjonatce chóralnego śpiewu – Alicji Krol. Prezentujemy również ciekawą inicjatywę – Stowarzyszenie Ludzi Twórczych z Brzozowa i sylwetkę Prezes Małgorzaty Chmiel. Polecamy także artykuł Elżbiety Wiącek o nieżyjącej już lasowiackiej artystce – Marii Kozłowej. Męski akcent w naszym numerze stanowią bardzo interesujące rozprawy dotyczące ekonomii: rozważania prof. nadzw. Jana Bednarczyka z Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu na temat: czy Polska powinna przyjąć euro oraz artykuł dr Marcina Halickiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego traktujący o innowacyjności. Pragniemy również zaprezentować postać wyjątkowego artysty – rzeźbiarza – Piotra Worońca.

A jako cel Państwa turystycznych odkryć proponujemy Solinę, zamek Sobień, Muzeum w Dubiecku i dawną stolicę Turcji – Stambuł.

Kwiecień to miesiąc, kiedy obchodzimy Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Z tej też okazji przygotowaliśmy artykuł „Wiosenne obrzędy na podkarpackiej wsi”. Życząc Państwu spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie najbliższych, polecam lekturę naszego dwumiesięcznika.