Moja miłość do gitary rozmowa z Markiem Raduli przyjacielem grupy Another Pink Floyd

Kiedy pierwszy raz spotkałem Marka Raduli a było to sam nawet nie pamiętam kiedy, zaraził mnie soją pasją do gry na scenie. Później spotkaliśmy się jeszcze kilka razy ale nie spodziewałem się że nasze drogi znów się splotą a to za sprawą Another Pink Floyd zespołu tak bardzo mi bliskiego. Pierwszy raz zobaczyłem Marka na koncercie z chłopakami z Another w tamtym roku jesienią w Toruniu. Wtedy to powstał materiał muzyczny z tego koncertu. Dla mnie było to niewystarczające a wiadomość że Marek Raduli dołącza do zespołu na wiele innych koncertów sprowokowała chęć zrealizowania rozmowy przed kamerami i pokazania tej niesamowitej postaci. Marek ma już za sobą kilkanaście wspaniałych spotkań z muzyką Pink Floyd wśród muzyków grupy Another Pink Floyd. Ostatni koncert odbył się kilka tygodni temu w Gorlicach i tam mieliśmy chwilę czasu na rozmowę. Powstał tam obszerny i bardzo osobisty wywiad Marka na temat muzyki, miłości do spotkań z fanami i radości gry z młodymi muzykami okraszony muzyką mistrza z koncertu w Toruniu.

Kim jest Marek Raduli – to pytanie dla tych którzy nie znają geniusza gitary z nad Wisły.

Przez wielu okrzyknięty wirtuozem a nawet Królem Polskiej Gitary.

Jak sam mówi miłość do gitary była wymuszona. Sam nazywa się bębniarzem bo uwielbia grać na perkusji jednak wszędzie tam gdzie Marka zapraszano do gry w zespołach brakowało gitarzysty więc to spowodowało wymuszenie na mistrzu gry na tym instrumencie i chyba z wielką nieskrywaną radością fanów. Nauczyciel, gitarzysta, spaniały przyjaciel.

Marek Raduli urodził się 21 czerwca 1959 w Kędzierzynie-Koźlu – polski gitarzysta, perkusista, aranżer, kompozytor, muzyk sesyjny, producent. Autor warsztatów muzycznych i kursów dla gitarzystów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W swojej karierze solowej związany z takimi gatunkami muzycznymi jak jazz, jazz-rock, rock, blues czy pop. Brał udział w nagraniu ponad 25 albumów.

W latach 80. i 90. XX wieku zasłynął jako gitarzysta rockowy dzięki swojej współpracy z zespołami Banda i Wanda, Bajm, Grupa Tadeusza Nalepy i Budka Suflera.

Przełom wieków okazał się także przełomem w karierze Marka Raduli. Rezygnacja ze świata “top-pop” i rozpoczęcie działalności na własny rachunek zaowocowało niezwykłymi muzycznymi spotkaniami, płytami i niezliczoną liczbą koncertów.

Gitarzysta znany jest z tego, że doskonale odnajduje się w różnych stylistycznie konfiguracjach muzycznych. Zarówno autorskie projekty (PiR2, SQUAD), jak i intensywne uczestnictwo w zespołach Krzysztofa Ścierańskiego, Zbigniewa Jakubka, w super-grupie The Colors czy wreszcie w legendarnym Laboratorium – utrwaliły status Marka Raduli jako ikony ambitnej, niszowej sceny jazz-rockowej w Polsce.

Jako ważne pole jego działalności należy wymienić jeszcze udział w projektach bluesowych (poświęconych Jimi Hendrixowi i Tadeuszowi Nalepie), Irish-jazzowych (Carrantuohill), a nawet w aranżacjach muzyki Fryderyka Chopina na zespół rockowy i kwartet smyczkowy, z którym to od 2010 r. odwiedził największe miasta całego świata.

Jesienią 2013 roku Marek rozpoczął współpracę z Anną Wyszkoni – zrazu jako muzyk-instrumentalista, a wkrótce także jako producent, aranżer i szef muzyczny jej zespołu. Jednocześnie stale występuje i nagrywa ze sławną grupą Laboratorium, koncertując na największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Równolegle, od wielu lat, Marek kontynuuje pracę w charakterze animatora i wykładowcy w klasach gitary, prowadząc zajęcia m.in. w Bolesławcu, Stalowej Woli czy na Bieszczadzkich Warsztatach Muzycznych.

Marek Raduli – artysta otwarty i nieszablonowy – nieustannie eksperymentuje i poszukuje wciąż nowych obszarów ekspresji w muzyce.