Na nieludzką ziemię…

  73 lata temu rozpoczęła się gehenna tysięcy Polaków wywożonych masowo na Sybir. Koszmar setek tysięcy mieszkańców Kresów Wschodnich powraca w takie dnie jak dzisiejszy,  kiedy wspominają tych których już nie ma i tych którzy pozostali tam na nieludzkiej ziemi na zawsze.

 W nocy z 9 na 10 lutego 1940 na rampie Bakończyckiej stacji PKP w Przemyślu rozpoczęła się ich koszmarna  droga, pod lufami NKWD  w bydlęcych wagonach gdzie czekała ich mordercza praca ,głód, choroby i śmierć.

Dzisiaj ci którzy przeżyli i ich rodziny spotkali sie aby upamiętnić tamte chwile.{youtube}Jqd2vBOQskg{/youtube}

 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji tych którzy nie przeżyli,  odprawionej w kościele św. Trójcy w Przemyślu. Po nabożeństwie wszyscy zebrali się pod tablicą na murze kościelnym  gdzie w milczeniu i zadumie wspominano ofiary. Tu również  uhonorowano odznaczeniami państwowymi i związkowymi zasłużonych sybiraków i sympatyków związku a Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przyznała srebrny medal opiekuna miejsc pamięci narodowej za kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach proboszczowi parafii  św. Trójcy ks. Janowi Mazurkowi. Ci, którzy zostali wywiezieni na Syberię z ziem zajętych przez Sowietów po 1939 roku, dziś ze łzami w oczach wspominali wydarzenia sprzed wielu lat. Wtedy byli dziećmi.

  Od kilku lat na rampie kolejowej Bakończyce spotykają się mieszkańcy Przemyśla aby oddać hołd tym którzy odjechali z tego miejsca . Pozostawiają zapalone znicze, wiązanki kwiatów i łzy.

W 2010 roku w siedemdziesiątą  rocznicę wywózki stowarzyszenie rekonstrukcyjne  postanowiło przygotować inscenizację tego wydarzenia. Dzięki rejestracji całości przez telewizje regionalną powstał film pod tytułem „Na nieludzką ziemię” wszyscy którzy przyszli na wieczornice poetycką mogli w skupieniu pooglądać ten przejmujący film. Scenariusz rekonstrukcji oparty na faktach autentycznych ze wspomnień sybiraków.

Sybirakom zależy na tym, aby pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała zwłaszcza wśród młodych ludzi.  10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli pierwsze zsyłki Polaków na Syberię. Szacuje się, że wywieziono tam około dwa miliony Polaków. Z naszego terenu blisko osiemset tysięcy.