Przemyśl oficjalnie dołączył do programu Mieszkanie Plus

6 grudnia br. podczas odbywającej się w stolicy województwa podkarpackiego konferencji dotyczącej programu Mieszkanie Plus, zastępca prezydenta miasta Przemyśla – Janusz Hamryszczak, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa – Tomasz Żuchowski oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości – Tomasz Tomala uroczyście podpisali list intencyjny w sprawie inwestycji, która w najbliższym czasie będzie realizowana w naszym mieście w ramach programu Mieszkanie Plus.

Podczas spotkania Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak podziękował Wojewodzie Podkarpackiemu Ewie Leniart za to, że była znaczącym „katalizatorem” tego przedsięwzięcia – to właśnie ona zaszczepiła tę inicjatywę Prezydentowi Robertowi Chomie. Janusz Hamryszczak podkreślił, że podziękowania należą się również ministrowi oraz jego zespołowi za niezwykle szybką reakcję i przygotowanie listu intencyjnego.

– Proszę Państwa, ten głos, który dziś słyszymy od mieszkańców Przemyśla to po pierwsze praca, po drugie – mieszkanie. Na liście mieszkaniowej w naszym mieście oczekuje niemal 400 osób, więc potrzeby są naprawdę duże. Program Mieszkanie Plus wpisuje się też w to, że dochody mieszkańców naszego regionu nie należą do najwyższych jeżeli popatrzymy na skalę ogólnopolską, więc czynsz na poziomie, jaki będzie ustalany w ramach programu jest adekwatny i mieszkańców naszego miasta będzie stać na jego płacenie. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż istnieje możliwość, że mieszkania te wypełnią brakującą lukę zasobów mieszkaniowych Przemyśla. Ale program Mieszkanie Plus nie jest tylko rozwiązaniem problemu mieszkaniowego, to przecież także możliwość ożywienia lokalnego rynku, bo dzięki niemu miejscowe firmy budowlane będą miały nowe zlecenia, a co za tym idzie – pracę. Jest jeszcze jeden z ważnych elementów, z którymi boryka się miasto Przemyśl, mianowicie element demograficzny. Mam nadzieję, że budowa nowych mieszkań spowoduje, że nie będzie się pogłębiał odpływ mieszkańców, a wręcz przeciwnie, wierzę, że dzięki temu mieszkańcy chętniej wybiorą mieszkanie w naszym mieście, (…)”  – zaznaczył zastępca prezydenta miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak.

W kraju podpisano już 41 takich listów intencyjnych, jednak Przemyśl jest pierwszym miastem w województwie podkarpackim, które podpisało porozumienie na nowych zasadach, których podstawę stanowi ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

W mieście w ramach programu powstanie około 150 mieszkań.

Połowa z tych mieszkań, które powstaną w ramach programu ma być przeznaczona do sprzedaży na wolnym rynku. Reszta będzie wynajmowana długoterminowo z możliwością późniejszego wykupu.

Czynsz każdego roku ustalać będzie rozporządzenie ministra odpowiadającego za budownictwo. Na dzień dzisiejszy wysokość czynszu dla lokali powstałych w programie Mieszkanie Plus w Przemyślu wynosiłby w przybliżeniu 7,57 zł za metr kwadratowy mieszkania w opcji wynajmu oraz ok. 12 zł za metr kwadratowy w przypadku wynajmu z dojściem do własności.

Na podstawie podpisanego listu intencyjnego przystąpimy do działań technicznych. W ciągu ośmiu dni – licząc od dnia dzisiejszego musi zostać powołany tzw. zespół roboczy składający się z przedstawicieli Urzędu Miasta Przemyśla i Krajowego Zasobu Nieruchomości, którzy rozpracują te technikalia – czyli: wycenią wartość gruntu na którym mają powstać mieszkania, przeanalizują aspekty techniczne dotyczące inwestycji – ilości mieszkań i metrażu, chętnych na te mieszkania, przeliczą ile mieszkań z punktu widzenia realizacji programu zostanie sprzedanych po cenach rynkowych i jakie ceny rynkowe możemy w Przemyślu uzyskać, a także czy i ile lokali usługowych ma się znaleźć w tej lokalizacji, (…)” – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

W czwartek, 14 grudnia br. odbędzie się w Warszawie podsumowanie dotychczasowych spotkań dotyczących programu Mieszkanie Plus. W konferencji dotyczącej Krajowego Zasobu Nieruchomości i innych inicjatyw legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wzięli udział przedstawiciele podkarpackich samorządów i środowiska związanego z gospodarowaniem nieruchomościami. Podczas spotkania Przemyśl reprezentowali zastępca prezydenta miasta – Janusz Hamryszczak oraz Tomasz Zaleszczyk – prezes zarządu PGM Sp. z o.o. w Przemyślu.

tekst i foto: Agata Czereba – Urząd Miasta w Przemyślu

 

 

Mieszkanie Plus to dla przyszłych właścicieli mieszkań bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo przystępnym poziomie.

Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał listy w sprawie powstania 3000 mieszkań w programie Mieszkanie Plus.

3000 mieszkań z programu Mieszkanie Plus może powstać dzięki listom intencyjnym zawartym przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) z gminami. Od 11 września 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał 41 porozumień z samorządami umożliwiających powstanie 3000 mieszkań. Największą liczbę mieszkań przewiduje porozumienie z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100). Samorządy, które zadeklarowały od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań w programie Mieszkanie Plus z KZN to: Barwice, Białogard, Biały Bór, Chojna, Choszczno, Darłowo, Drawsko Pomorskie, Głowno, Goleniów, Gościno, Hajnówka, Jaworzyna Śląska, Kalisz Pomorski, Kudowa Zdrój, Mirosławiec, Myślibórz, Pcim, Pełczyce, Pieńsk, Polanów, Połczyn Zdrój, Radwanice, Skawina, Sławno, Stepnica, Strzelin, Suchań, Szerzyny, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Walim, Węgorzyno, Zakliczyn i Zgorzelec. Samorządy wskazują w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Partnerem KZN są samorządy, bo to do urzędów gmin najczęściej zgłaszają się ludzie potrzebujący dostępnych cenowo mieszkań. Powstanie takich mieszkań na wynajem z opcją docelowego wykupu to element Narodowego Programu Mieszkaniowego i pakietu Mieszkanie Plus. W przygotowaniu są kolejne porozumienia z innymi samorządami. Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.