Zatrzymana broń, sterydy, papierosy i pijany kierowca

Funkcjonariusze  KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego  podczas działań kontrolnych na podkarpackiej granicy w miniony weekend zatrzymali łącznie ponad 320 tys. sztuk papierosów, 160 litrów paliwa oraz 38 l alkoholu. Przemytnicy próbowali także nielegalnie wwieźć do Polski myśliwską broń, 1840 szt. i 260 ml sterydów a także torebki oznaczone logo znanych producentów.  W ręce funkcjonariuszy KAS wpadł także pijany kierowca ciężarówki wiozącej stalowe konstrukcje z Ukrainy do Polski.

Przeciwko sprawcom przemytu wszczęto łącznie 67 spraw karnych skarbowych oraz nałożono 96 mandatów karnych. Na poczet kar grożących przemytnikom funkcjonariusze KAS zabezpieczyli łączną kwotę blisko 25  tys. złotych.

Na broń natrafili funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce w sobotę 2 grudnia br., podczas kontroli wjeżdżającego do Polski volkswagena  na ukraińskich numerach rejestracyjnych.  Myśliwska strzelba kaliber 12/70 owinięta kocem leżała pomiędzy siedzeniami. Do jej własności przyznał się 55-letni ob. Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił broni do odprawy. Nie posiadał także dokumentów, na podstawie których mógłby przewieźć  legalnie broń przez granicę.  Dalsze czynności w tej sprawie prowadzone są przez funkcjonariuszy Policji.

Podczas sobotniej służby, funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili także przemyt 15 damskich torebek oznaczonych logo znanych producentów. Towar, bez dokonania zgłoszenia celnego, próbował wwieźć do Polski 19- letni ob. Ukrainy, przekraczający granicę w Medyce osobowym BMW.

Również w sobotę, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, tym razem na przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt sterydów w  tabletkach i w płynnej postaci. Towar (1840 szt. tabletek i 26 butelek zawierających łącznie 260 ml. sterydów) wykryty został w bagażu obywatela Ukrainy, który wjeżdżał do Polski za kierownicą busa na polskich numerach rejestracyjnych.  Podczas rewizji pojazdu, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej znaleźli także 400 szt. papierosów.

Tego samego dnia na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze udaremnili przemyt  1800 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, które ukryła swym bagażu obywatelka Polski.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej wykazali także czujność w nocy z soboty na niedzielę, zatrzymując będącego pod wpływem alkoholu kierowcę samochodu ciężarowego, przewożącego m.in. stalowe konstrukcje. Podejrzewając, że kierowca może być pod wpływem alkoholu lub pod działaniem środków odurzających, funkcjonariusze KAS wezwali na teren przejścia policyjny patrol. Badanie alkomatem wykazało u kierowcy ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca został zatrzymany do dalszego postępowania , prowadzonego przez Policję. Samochód z towarem zabezpieczony został na parkingu Oddziału Celnego w Korczowej do czasu przybycia innego kierowcy.

rachm. Edyta Chabowska

mł. ekspert Służby Celno-Skarbowej