Samorządowe spotkanie opłatkowe w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

Już za kilka dni spotkamy się w gronie rodzinnym przy wigilijnych stołach, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy czas. Na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym spotkali się przedstawiciele instytucji, służb i organizacji działających w Przemyślu oraz Ziemi Przemyskiej. Do wspólnego świętowania 19 grudnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej zaprosili ich Prezydent Miasta Wojciech Bakun i Starosta Przemyski Jan Pączek.

Życzenia dla zgromadzonych, a za ich pośrednictwem dla mieszkańców Przemyśla i podprzemyskich gmin złożyli Posłowie na Sejm RP: Mieczysław Kasprzak, Andrzej Matusiewicz i Marek Rząsa, a także Prezydent Miasta i Starosta Przemyski. Głos zabrał również Mer zaprzyjaźnionego miasta na Ukrainie Mościsk Serhij Storożuk.

Prezydent Wojciech Bakun podziękował szczególnie przemyskim parlamentarzystom i wicemarszałkowi województwa Piotrowi Pilchowi, również obecnemu na spotkaniu, a także wójtom gmin powiatu przemyskiego, za dotychczasową współpracę na rzecz rozwoju Przemyśla i Ziemi Przemyskiej. Życzył jednocześnie wszystkim – Spokojnych i rodzinnych Świąt, ponieważ zwykle brakuje czasu dla rodziny. To najważniejsze, abyśmy spędzili je w gronie bliskich i „naładowali baterie” na kolejne tygodnie i miesiące wyzwań.

Do wspólnej modlitwy zaprosili dwaj przemyscy metropolici: Abp Adam Szal i Abp Eugeniusz Popowicz.

– Mamy bardzo wielką i piękną tradycję bożonarodzeniową, lubimy te święta, bo są ciepłe i rodzinne. (…) Ale nie zapominajmy o tym co jest najważniejsze. To miłość, pokój, radość, to są te dary, które przyniósł Chrystus – On jest najważniejszy. Życzę, aby Chrystus zagościł w naszych sercach, aby poprzez swoje przyjście przyniósł te dary. (…) Miłość, pokój, radość, uprzejmość, życzliwość, łagodność, opanowanie – tego wszystkiego trzeba naszej Ojczyźnie, w naszych sercach i otoczeniu. – powiedział Metropolita Przemyski Abp Adam Szal.

Do tych życzeń przyłączył się Abp Eugeniusz Popowicz metropolita przemysko – warszawski obrządku bizantyjsko – ukraińskiego – Święta Bożego narodzenia to czas radości, spokoju, to czas wyciszenia. Życzę mojej duchowej Ojczyźnie, Ukrainie, żeby ten czas pokoju nastał. My cieszymy się pokojem, wolnością, a tam codziennie giną ludzie. (…) A tutaj, wszystkim nam obecnym i mojej Ojczyźnie, w której żyję od urodzenia, życzę aby z każdym dniem stawała się z każdym dniem coraz piękniejsza w sensie duchowym i materialnym.

Spotkanie opłatkowe w przemyskiej Bibliotece uświetnił swoim występem Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”

Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk UM w Przemyślu