Festiwal Książki „Między pokoleniami” w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w  Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. Ignacego Krasickiego  odbył się  Festiwal Książki „Między pokoleniami” który przebiegał pod hasłem #biblioteka.

Dla wszystkich miłośników książek przygotowano atrakcje, warsztaty, prelekcje, konkursy oraz spotkania z ciekawymi autorami książek dla czytelników w każdym wieku.

Dla najmłodszych odbył się Kiermasz Bajkowej Wyobraźni czyli zajęcia animacyjno – czytelnicze oraz spotkanie z autorkami książek dla dzieci Lidią Miś, która spotkała się z najmłodszymi uczestnikami tego wyjątkowego wydarzenia. Lidia Miś-Nowak jest pisarka i właścicielka wydawnictwa Dreams, od wielu lat współpracuje z PBP.

Na wesoło i ze zwierzętami adresowane do uczniów szkół podstawowych Przemyśla i powiatu przemyskiego spotkała się  Renata Piątkowska. Jest jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych oraz Kawalerem Orderu Uśmiechu. Podczas spotkań można było zakupić książki z autografami autorek.

Po dwóch miesiącach przygotowań i przejściu dwóch etapów odbyło się podsumowanie IV Konkursu Fotograficznego #przemyskabiblioteka oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, którego oprócz PBP było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Oddział w Przemyślu.

Celem konkursu było  promowanie książki i czytelnictwa poprzez ogólnie dostępne media, propagowanie sztuki fotografowania jako formy artystycznego wyrazu, wskazanie na fotografię jako sztukę wyrażania emocji i środka komunikacji międzyludzkiej oraz promocje działalności Przemyskiej Biblioteki Publicznej.

Jednym z wydarzeń  XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, była  prelekcja multimedialna Anny Renner ,,Artyści polscy na tułaczym, wojennym szlaku,,  autorka prelekcji jest absolwentką historii i podwójnych studiów podyplomowych z historii literatury i historii sztuki, ukończonych w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest rodowitą przemyślanką, miłośniczką starego kina. Odkrywa także dzieje kina w Przemyślu z okresu jego początków i istnienia do 1939 roku. Duże zainteresowanie wzbudziły, adresowane do osób dorosłych warsztaty kultury żywego słowa z lektorką Malwiną Kożurno – Warto jest mówić do rzeczy, ale dobrze jest też mówić do ludzi. Warsztaty były prawdziwą przyjemnością, a ćwiczenia usprawniające aparat mowy niemałym wyzwaniem dla uczestników.

Spotkanie z pisarkami Magdą Skubisz i Anną Kasiuk,  które prowadził red. Hubert Lewkowicz również przyciągnęły rzesze zainteresowanych czytelników.

Magda Skubisz urodziła się i mieszka w Przemyślu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Prócz pisania książek zajmuje się emisją głosu i współpracuje z  rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Znalazła się w gronie dziesięciu polskich autorów nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, otrzymała statuetkę Estrady Rzeszowskiej, m.in. za „wyznaczanie wysokich standardów w tworzeniu i promowaniu sztuki oraz wkład w rozwój kultury Województwa Podkarpackiego. Jest laureatką Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego przyznanej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2014 r.) oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (2018 r.).

Anna Kasiuk urodziła się w Nowym Dworze Mazowieckim i nadal mieszka w okolicy. Ukończyła Wyższą Szkołę Ubezpieczeń w Warszawie, ale nie przepracowała w zawodzie nawet jednego dnia. Spędziła za to 20 lat w korporacji, z którą rozstała się w maju 2018 r. Uwielbia ciszę, spokój, las i polskie jeziora. No i Przemyśl, który uważa za najpiękniejsze miasto, jakie dotąd widziała, który odwiedza niemal co rok i z którym jest związana sentymentalnie.

Festiwalowi  towarzyszyła wystawa Książki z dzieciństwa naszych dziadków, na której były eksponowane książki z literatury dziecięcej polskiej i obcej, wydane do lat osiemdziesiątych XX wieku

Festiwal Książki „Między pokoleniami” w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w  Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. Ignacego Krasickiego był  znakomitą  promocją czytelnictwa. Podkreślił  role czytania i biblioteki w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.