Kiedy zbyt dużo zjemy na święta watro odwiedzić łąki pod Przemyślem i zaobserwować szachownicę

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris L.) – gatunek bylin należący do rodziny liliowatych. Występuje głównie w Europie Zachodniej. W rozproszeniu spotyka się ją w środkowej i południowo-wschodniej Europie. W Polsce gatunek bardzo rzadki. Występuje na Pomorzu, w Wielkopolsce, w okolicach Przemyśla (rezerwat przyrody Szachownica w Krównikach), nad Sanem oraz Biebrzą.

Łodyga tego przepięknego wiosennego kwiatu dorasta do 40 cm.
Liście są szarozielone, rynienkowate, wąskolancetowate, rowkowane, ustawione skrętolegle.
Kwiat natomiast jest bezwonny, dzwonkowaty, pochylony ku dołowi o długości 3–4 cm. Tępe płatki okwiatu są podgięte na wierzchołku, u nasady każdej działki znajduje się miodnik. Kwiat jest purpurowobrązowy z wzorem szachownicy, czasem białawozielono plamisty lub czerwono pstrokaty. Pojedynczy kwiat żyje średnio 6-7 dni, wytwarza w tym czasie dość silnie skoncentrowany nektar którego średnie stężenie cukrów wynosi ponad 50%  składający się w prawie równych proporcjach z sacharozy, glukozy i fruktozy. Roślina kwitnie od kwietnia do maja wiec jest jeszcze okazja aby ją w tym roku poobserwować.
Roślina samozgodna lecz nasiona głównie obcopylne. Kwiaty odwiedzane przez błonkówki i muchówki – głównymi zapylaczami są trzmiele, dzięki temu mozna je również zobaczyć wokół kwitnącej szachownicy. Rośnie na wilgotnych łąkach, w zaroślach, na torfowiskach niskich, bagnach. W okolicach Przemyśla w kilku stanowiskach jest na terenie dość mokrym więc Panie na szpilkach lepiej aby się w takim obuwiu w tamten teren nie wybierały

UWAGA !!! W Polsce roślina objęta całkowitą ochroną gatunkową.

Kategoria zagrożenia w Polsce według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski wymierająca, w roku 2016 uznana za krytycznie zagrożoną.

Kika dni temu byliśmy z kamera na terenie występowania szachownicy w jej rezerwacie a obserwacjami tej pięknej zagrożonej rośliny dzielimy się na filmie poniżej