Wielkie rowerowe szaleństwo na najwyższym poziomie, czyli wspominamy Bike Town Przemyśl

Jeżeli przed 17 sierpnia br. był jeszcze ktoś, kto wątpił, że Przemyśl ponownie stanie się dwudniową rowerową stolicą Polski, to z całą pewnością wydarzenia ostatniego weekendu pomogły mu zmienić zdanie…  Za nami gorący i niezwykle emocjonujący czas. Szósta edycja Festiwalu Rowerowego Bike Town Przemyśl przeszła do historii. Wydarzenie, które absolutnie zasłużenie wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez w nadsańskim mieście, tym razem nie odbyło się w maju – jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Z różnych względów wielkie rowerowe święto obchodziliśmy tego roku w trzeci weekend sierpnia.

fot_G_Karnas__1818.jpeg

I tym razem fani rowerowego szaleństwa nie zawiedli. Wyścigi, jumpy na dwóch kółkach i inne popisy przyciągnęły tłumy. Tysiące widzów podziwiało najbardziej spektakularny z festiwalowych wydarzeń – Downtown, czyli rowerowy wyścig, przebiegający w otoczeniu urokliwych, historycznych uliczek nadsańskiego grodu, zakończony finałowym „lotem” z hopy, ustawionej w samym sercu miasta oraz Dirt Contest – zawody, które zaliczane są do międzynarodowego cyklu Free Ride FMB World Tour – kojarzą się z jednym – z odważnymi raiderami, którzy wykonują mrożące krew w żyłach ewolucje – nie tyle nad głowami widzów, co właściwie wzlatując ponad dachy kamienic okalających Rynek Starego Miasta. To właśnie oni już od sześciu lat dostarczają nam największą dawkę wrażeń i adrenaliny. Mamy jednak poczucie, że ani walka o cenne nagrody pieniężne, ani o punkty w klasyfikacji generalnej nie są wcale głównymi celami zawodników biorących udział w wydarzeniu. Dla bikerów to przede wszystkim dobra zabawa, pasja i sprawdzanie własnych możliwości…

Integralną częścią wydarzenia był kultowy Downhill – ekstremalny zjazd na czas, z uskokami (tzw. dropami), który w tym roku przebiegał po nowej, nieco odświeżonej trasie, wiodącej przez wymagające tereny przemyskiego stoku narciarskiego. Festiwalowi Rowerowemu towarzyszyły ponadto Aktywne Miasteczko Radia Zet, które w niedzielę (18 sierpnia br.) ulokowało się na Placu Niepodległości oraz Czwórka – Polskie Radio z programem Hanki Dołęgowskiej „Co Was Kręci”, nadawanym (na żywo!) prosto z przemyskiego Rynku!

PS. Podczas niedzielnych zawodów FMB World Tour Dirt doszło do groźnie wyglądającego wypadku jednego z zawodników. Wszystkich zaniepokojonych jego stanem zdrowia zapewniamy, że Oskar czuje się dobrze i obiecuje wystąpić w kolejnej edycji Bike Town Przemyśl! 😉 Oskarze, dziękujemy i pozdrawiamy!

 

fot_G_Karnas__1933.jpeg

 

Wyniki zawodów znajdziecie na stronie ► BIKE TOWN PRZEMYŚL 2019

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Grzegorz Karnas, Agata Czereba