Dom o Zielonych Progach

„Dom o Zielonych Progach” to bardzo znany i chętnie słuchany zespół wykonujący piosenki zwane poetyckimi i turystycznymi. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu wiersza Kazimierza Węgrzyna. Grają od kilkunastu lat, wypracowali własną stylistykę, dzięki czemu zajmują ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie. Ich piosenki „Gór mi mało”, „Zostanie tyle gór” weszły do kanonu utworów, które można usłyszeć na szlaku, w schroniskach i przy ognisku.

 

Od samego początku filarem grupy jest Wojtek Szymański – kompozytor, gitarzysta i wokalista obdarzony ogromną wrażliwością na dobry tekst, który umiejętnie wzbogaca swoją muzyką. Doskonałym kontrapunktem jest dla niego Basia Mendyk, również od zawsze w zespole, pełna temperamentu, a gdy trzeba liryczna, zawsze doskonała wokalnie. Bartosz Pelton Zalewski to klasa sama w sobie. W „Domu” najczęściej gra na gitarze basowej, ale też śpiewa,  komponuje i pisze teksty. Wiosną 2006 roku do zespołu dołączył najmłodszy – Marcin Skaba, skrzypek, showman, wulkan energii, błyskawicznie nawiązujący kontakt z każdą publicznością, jej ulubieniec. To jemu zespół zawdzięcza jazzujące brzmienia, również tych najstarszych, na nowo zaaranżowanych piosenek.

W piątek 12 października ta grupa dojrzałych muzycznie wykonawców piosenki poetycko-turystycznej zawitała do „Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Zespół, który wydał już 3 autorskie płyty i zamieścił swoje piosenki na 8 już wydanych krążkach z serii „W górach jest wszystko, co kocham…”  zaczarował przemyską publiczność. Tak jak od lat niezmiennie chodzą po górach i zdobywają szczyty, tak w „Piwnicy” wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności i zdobyli szczyt uznania widowni, która wypełniła szczelnie salę widowiskową „Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem”.

informacja własna: Tomasz BELIŃSKI PCKiN ZAMEK