KONFERENCJA PRASOWA PKK – POKONAJMY SMOG

PKK jest organizacją poważną i dlatego postanowiła zająć stanowisko w istotnej dla miasta sprawie, w której ani rządząca miastem koalicja, ani opozycja w RM nie ma nic do zaproponowania. Chodzi o jakość powietrza, którym oddychają przemyślanie. PKK złoży do Rady Miejskiej założenia programu poprawy jakości powietrza w Przemyślu.

1/proponujemy by RM podjęła uchwałę o obniżeniu podatku od nieruchomości dla tych wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości, którzy zrezygnują w swych budynkach z tradycyjnego ogrzewania i przejdą na ogrzewanie MPEC lub gazowe. Proponujemy tym samym realny bodziec finansowy, który skłoni do przekalkulowania ,,przejścia” na ekologiczny, niskoemisyjny opał. Obniżka podatku i czas jej trwania powinny być na tyle ,,atrakcyjne” by opłacało się wdrażać nowe technologie grzewcze wspólnotom mieszkaniowym.

2/postulujemy by miasto (Zarząd Dróg Miejskich) zwalniało z opłat za zajęcie pasa drogowego wszystkich inwestorów docieplających domy, kamienice i inne obiekty. Docieplone budynki to mniejsze zużycie opału, mniejsze zużycie opału to mniej spalin.

3/postulujemy ograniczenie emisji spalin pochodzących z rur wydechowych ciężarówek przejeżdżających tranzytem przez centrum miasta. By to osiągnąć wystarczy wprowadzić nakaz zjazdu na obwodnice dla ciężarówek, które często nie wybierają obwodnicy jadąc w/z kierunku Bakończyc czy Medyki. Takich nakazów zjazdu nie ma a Przemyśl jest miastem gdzie TIR-y poruszają się bez żadnych ograniczeń.

Szacowany koszt tego usprawnienia to koszt kilku znaków drogowych.

4/ Oddychamy nie tylko zimą, a powietrze w Przemyślu jest także zanieczyszczone spalinami latem. Dlatego postulujemy wprowadzenie 4. letniego moratorium na wycinkę miejskich drzew.

Z niepokojem też obserwujemy postępujące zjawisko cichej wycinki starych drzew rosnących w mieście i braku nasadzeń w ich miejsce drzew nowych. Prezentacja zdjęć

Postulujemy także by przeprowadzono audyt zieleni miejskiej- jej ilości i stanu, i tenże audyt zamieszczono na stronie internetowej miasta.

Uważamy, że władze Przemyśla nie mają planu poprawy stanu powietrza w mieście, nie słyszeliśmy też by ktokolwiek rozpoczął prace nad przygotowaniem takiego planu-stąd nasza inicjatywa.

Jeśli władze miasta odrzucą nasze postulaty zasłaniając się brakiem pieniędzy w budżecie, deklarujemy, że członkowie PKK sami sfinansują część akcji sadzenia drzew. Równocześnie zachęcamy wszystkich przemyślan by na własną rękę sadzili drzewa gdzie tylko to możliwe. Nikt tego za nas nie zrobi.

Przemyska Kongregacja Kupiecka