Narodowe Czytanie „QUO VADIS” Henryka Sienkiewicza

W Przemyskiej  Bibliotece  Publicznej im. I. Krasickiego odbyło się Narodowe Czytanie „QUO VADIS” Henryka Sienkiewicza przez mieszkańców Przemyśla.Screenshot MAGIX Video deluxe 16-09-04_00-44-46

Było to spotkanie z wielką powieścią Henryka Sienkiewicza, które  jest, wspólnym spotkaniem z klasyczną literaturą, pisaną pięknym polskim językiem. Powieść Sienkiewicza została  przetłumaczona na ponad 50 języków  w 60 krajach,  jest więc nie tylko powieścią polską, ale dziełem światowej literatury.

Narodowe Czytanie pokazuje, że Polacy  chcą sięgać do polskiej literatury, po lektury dobre, sprawdzone,  które od lat poruszają czytelniów. Oczywistym jest, że inaczej poruszają ludzi młodych, uczniów, studentów, a inaczej ludzi starszych, ale właśnie ta różnorodność lektury i ta jej ponadpokoleniowość jest taka piękna.

Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest też nienawiść, okrucieństwo . Jednak najważniejsze  jest zwycięstwo dobra nad złem.Screenshot MAGIX Video deluxe 16-09-04_00-44-31Screenshot MAGIX Video deluxe 16-09-04_00-43-27

Jednym z punktów  programu była prelekcja Anny Renner pt. Światowa sława powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” oraz  Quiz wiedzy o „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Mieszkańcy Pzemyśla przynieśli ze sobą własne egzemplarze „Quo vadis”, które zostały opieczętowane okolicznościowym stemplem.