Ostatnia droga Abp Ignacego TOKARCZUKA

W murach Przemyskiej Katedry pożegnano  zmarłego 29 grudnia arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Uroczystościom przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. W świątyni zebrały się tłumy wiernych z całej Polski, aby oddać hołd najstarszemu biskupowi.

Obok kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły arcybiskup uważany był za jednego z głównych opozycjonistów władzy komunistycznej.
Przez swoją bezkompromisowość i silną wiarę w to co robił, nazwano go budowniczym kościołów, do czego w wypowiedzianych dziś słowach odniósł się papież Benedykt XVI pisząc w telegramie :

„…Odszedł do Pana wybitny pasterz który z miłością troszczył się o powierzonych jego pieczy wiernych.
Z pewnością przejdzie do historii kościoła w Polsce jako niestrudzony budowniczy kościołów ale też gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych w trudnych czasach… ” {youtube}N9P-OyI1T4w{/youtube}

Podczas jego trwających ponad 28 lat rządów w diecezji przemyskiej pomimo braku zezwolenia ze strony władz wybudował  prawie 400 kościołów a także nowy gmach seminarium, przeznaczony do celów dydaktycznych.

Konsekrowany na biskupa przez Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego za swoje biskupie zawołanie przyjął słowa „Deus Caritas” – czyli „Bóg Miłością”.  Przez prawie 70 lat swojej działalności duszpasterskiej pozostał wierny temu przesłaniu i konsekwentnie głosił je wśród wszystkich wiernych.

Trumna z ciałem arcybiskupa Ignacego Tokarczuka spoczęła w krypcie archikatedry przemyskiej wśród wielu zasłużonych biskupów diecezji przemyskiej.