Przemyślanie powalczyli wśród najlepszych na świecie

W dniu 12.01.2019 r. w Katowicach na jeziorze Szlomiok w Dolinie 3 Stawów odbyły się V Otwarte Mistrzostwa Polski w pływaniu zimowym. Równocześnie odbywał się Puchar Świata w federacji IISA oraz Puchar Czech. Reprezentowane były Argentyna, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja, Rosja i Polska.

 Warunki jakie panowały podczas zawodów to temperatura powietrza 0 stopni Celsjusza, a temperatura wody 0,6 stopnia Celsjusza. Ogólnie wystartowało 216 zawodników na różnych dystansach. Konkurencje to 1000 m, 750 m, 500 m, 250 m, 100 m oraz konkurencja Combo czyli 2 x 1000 m.

 Nasze miasto w Mistrzostwach Polski reprezentowało pięciu zawodników Sekcji Pływania Zimowego „San Swimmers”: Piotr Damaszko (6 miejsce) na 750 m , Łukasz Rydel (27 miejsce) na 500 m , Wioletta Szymańska (5 miejsce) i Waldemar Boczar (16 miejsce) na 250 m, Grzegorz Chrapek (7 miejsce) na 100 m.
W ramach ciekawostki zaznaczamy, że zawody odbywają się w normalnym stroju pływackim (czepek, okularki i strój kąpielowy) bez żadnych zabezpieczeń termicznych. Zawody były bardzo dobrze zorganizowane, atmosfera niesamowita i wspaniali ludzie, którzy potrafią przezwyciężyć ból, zimną wodę i dopłynąć do celu. Pływanie lodowe zaliczane jest do sportów ekstremalnych (woda zabiera ciepło 25 razy szybciej niż powietrze).
informacja własna – Piotr Damaszko Sekcja Pływania Zimowego „San Swimmers”