Cedra, Koko, Bruce i Jake na tropie przemycanych papierosów.

Czujne nosy naszych psów po raz kolejny pomogły funkcjonariuszom w udaremnieniu przemytu papierosów. Tym razem  Cedra, Koko, Bruce i Jake udaremniły przemytnicze plany kierowców w Medyce i Korczowej.

Na 470 paczek papierosów naprowadziła funkcjonariuszy Cedra. 5-letni owczarek belgijski wyszkolony do wyszukiwania wyrobów tytoniowych pomógł funkcjonariuszom Oddziału Celnego w Medyce podczas kontroli ukraińskiego busa. Papierosy ukryte były w specjalnej skrytce w dachu pojazdu. Podejrzany o przemyt 33-letni ob. Ukrainy wpłacił 500 zł tytułem grzywny. Konsekwencją przemytu jest także zatrzymany samochód oraz wniosek do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu.

Spory sukces ma na swoim koncie także Bruce. Pracujący od 2 lat z funkcjonariuszami podkarpackiej KAS,  Springer spaniel angielski pomógł w wykryciu 1 tys. paczek papierosów. Do udaremnienia przemytu doszło na przejściu granicznym w Korczowej podczas kontroli autokaru jadącego ze Lwowa do Krakowa. Bruce zainteresował się skrytką w podłodze, w której schowane były papierosy warte ponad 14 tys. złotych.

Czujnym nosem w trakcie kontroli pojazdów wykazała się także Koko. To owczarek belgijski Malinois, który od 3 lat wspiera funkcjonariuszy KAS w wyszukiwaniu nielegalnych wyrobów tytoniowych  Podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Korczowej, Koko pomogła w wykryciu autokarowych skrytek, w których znajdowało się 455 paczek papierosów.

Na trop nielegalnych papierosów na przejściu granicznym w Korczowej  wpadł także Jake. To pies rasy Springer spaniel angielski pracujący z funkcjonariuszami podkarpackiej KAS od 4 lat.  Czujny nos Jake’a doprowadził funkcjonariuszy do skrytki w dachu ukraińskiego busa, w którym kierowca przewoził ponad 400 paczek papierosów.

W strukturach Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu pracuje ponad 20 psów, w większości wyszkolonych do wyszukiwania wyrobów tytoniowych. Są także psy dualne wyszkolone do wyszukiwania różnego rodzaju zapachów np. tytoniu i narkotyków czy tytoniu i waluty. W wyszukiwaniu przemycanych towarów sprawdzają się różne rasy psów m.in. labradory, owczarki niemieckie, belgijskie czy teriery.

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu w okresie styczeń- sierpień 2020 r. udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 2,5 mln sztuk papierosów. W tym czasie wszczęto 351 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz wystawiono ponad 3,7 tysięcy mandatów karnych na łączną kwotę 1,3 mln złotych.

mł. asp. Edyta Chabowska

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

zdjęcia KAS